Osiedle Nowe Miasto

POŁOŻENIE I OPIS

Osiedle położone jest na południowy wschód od śródmieścia, po prawej stronie doliny Wisłoka. Granicę osiedla wyznaczają: od południa aleja Powstańców Warszawy, od północy ulica mjr Kopisto, od wschodu aleja Rejtana i od zachodu Wisłok. Osiedle powstało na terenach należących do 1951 roku do ówczesnej wsi Drabinianka. O ich zabudowie, jako terenu rozwojowego dla miasta, myślano już w latach międzywojennych. Przewidywał to pierwszy plan zagospodarowania przestrzennego miasta z 1939 roku. Osiedle Nowe Miasto jest jednym z największych zespołów mieszkaniowych w Rzeszowie, w 2008 liczyło 15 658 mieszkańców. Historia osiedla sięga 1959 roku. Wówczas to ogłoszony został konkurs SARP na projekt zabudowy tej części Rzeszowa. Realizację projektu uniemożliwił jednak brak środków na uzbrojenie terenu. Do sprawy powrócono w połowie lat sześćdziesiątych, w toku konstrukcji planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta opracowanego w Pracowni Urbanistycznej pod kierunkiem W. Henniga. Budowa osiedla została zrealizowana w podstawowym zakresie w latach 1975 – 1990. Na tym etapie wzniesiono trzydzieści dużych, 11-kondygnacyjnych bloków, tzw. szaf, z wielkiej płyty. W okresie późniejszym zabudowa osiedla była uzupełniana o nowe budynki, tak mieszkalne, jak i użytkowe. Wybudowano m.in. hotel, przychodnię zdrowia, biurowiec Urzędu Skarbowego, kościół i gimnazjum, przy którym powstała niedawno kryta pływalnia oraz nieistniejący już dziś zakład odzieżowy „Conres”. Już w ostatnich latach, w południowo-wschodniej części osiedla powstały trzy hipermarkety. W 2006 roku rozpoczęto budowę dużego kompleksu handlowo-usługowego Millenium Hall. W latach 2002 – 2008 ukończono budowę mostu Zamkowego i nowej trasy łączącej śródmieście z prawobrzeżną stroną miasta, przebudowano ulice Popiełuszki i Seniora, przy których urządzono miejsca parkingowe. Od strony alei Powstańców Warszawy ustawiono ekrany dźwiękochłonne. Nieopodal skrzyżowania Trasy Zamkowej z ulicą Podwisłocze ustawiono histo-ryczną figurę św. Jana Nepomucena.

OSIEDLOWE ULICE

Osiedle obejmuje następujące ulice i place, lub ich części: Karową, Pelczara, Podwisłocze, Popiełuszki, Powstańców Warszawy (nr nieparzyste), Rejtana (nr 22-38), Seniora i Świadka.

WAŻNIEJSZE OBIEKTY I INSTYTUCJE

I Urząd Skarbowy, hotel „Prezydencki”, Osiedlowy Komisariat Policji, Dom Seniora, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowe Miasto”. Zespół Szkół nr 2 i VII Liceum Ogólnokształcące przy alei Rejtana, Gimnazjum nr 7 im. króla Jana III Sobieskiego z krytą pływalnią „Delfin” przy ulicy Rejtana, Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Stanisława Maczka przy ulicy Podwisłocze, Szkoła Podstawowa nr 23 im. św. J. S. Pelczara przy ulicy Pelczara.

KOŚCIOŁY, KLASZTORY I PARAFIE

Kościół oo. Salezjanów, parafialny pw. Opatrzności Bożej przy ulicy Witolda Świadka, parafia założona w 1985 roku. Dom Zakonny Towarzystwa Salezjańskiego przy ulicy Świadka.

RADA OSIEDLA

Przewodniczący Kazimierz Greń; zastępcy przewodniczącego: Jerzy Pałasz i Mariusz Głazowski; sekretarz Robert Grudzień; członkowie: Władysław Rembisz, Wiesław Fąfara, Aleksander Hućko, Janusz Mierzwa, Stanisław Ożóg, Lesław Sztorman, Krzysztof Kwiatkowski, Zbigniew Sawicki, Wojciech Bassara i Jerzy Pomianek. 

Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: