Komentarze - czerwiec

SAMOBÓJSTWA W POLSCE

W 2011 roku ogółem było 197 prób samobójczych na terenie województwa podkarpackiego, z czego tylko 45 osób udało się uratować. Jak wynika ze statystyk, znaczna część samobójców to mężczyźni, zaś kobiety stanowią około 15 procent całej liczby. Aż 152 osoby na 197 popełniło samobójstwo poprzez powieszenie, 12 przez skok z wysokości, 8   samookaleczenie, 5 uszkodzenie układu krwionośnego. W mniejszej części były to zatrucia gazem, zażycie trucizny, środków nasennych, utopienie, rzucenie się pod pojazd i zastrzelenie.

W 2013 r. z Polski za sprawą samobójstw zniknęło niewielkie miasteczko. Z powodu targnięcia się na własne życie ginie więcej osób niż w wypadkach samochodowych. Co gorsza, jesteśmy jednym z trzech krajów w Europie, w których współczynnik samobójstw rośnie. Prawie tak szybko, jak w pogrążonej w kryzysie Grecji. - Nawet kraje, które mają większą liczbę samobójstw na 100 tys. mieszkańców, takie jak: Litwa, Estonia czy Finlandia, od lat notują regularny spadek – mówi dr Brodniak. W Polsce od ośmiu lat odsetek samobójstw wyraźnie rośnie. W ostatnim czasie wręcz lawinowo. Według danych WHO oraz badań Manna, Henrikssona i Weissmana kobiety trzy razy częściej dokonują prób samobójczych, ale na jedną śmierć samobójczą kobiety przypada aż pięć zgonów mężczyzn. Mężczyźni wybierają radykalniejsze metody, na przykład powieszenie. Wśród metod samobójczych najczęściej pojawia się zatrucie lekami (64 proc.), utopienie (16 proc.), inhalacja tlenku węgla (5 proc.). Wśród tzw. gwałtownych metod, oprócz powieszenia, najczęściej zdarza się skok z wysokości i rzucenie się pod pociąg.

Do przyczyn zamachów samobójczych zaliczamy najczęściej chorobę psychiczną, przewlekłą, nieporozumienia rodzinne, zawód miłosny, warunki ekonomiczne czy utratę środków utrzymania. Jednak najczęściej przyczyna ta nie zostaje ustalona przez policję i prokuraturę. W 2011 roku aż 49 samobójstw dotknęło młodych osób w wieku 10-29 lat. 109 zamachów – taka statystyka obejmuje ludzi w wieku od 30 do 59 lat, zaś 39 ataków na swoje życie odnotowano w wieku 60-85 i więcej.

Jakże to jest odmienne od rządowego spotu reklamowego za 7 mln zł „10 lat Polski w UE”.

Zdzisław DarażDodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: