Komentarze - lipiec

Upamiętnienie i protest

Kresowy Ruch Patriotyczny zwraca się z gorącym apelem do wszystkich Kresowian i ich organizacji oraz pozarządowych ugrupowań patriotycznych o udział w centralnych uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zbrodni ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej, zamieszkującej Małopolskę Wschodnią, organizowanych przez Ogólnopolski, Społeczny Komitet Obchodów. Prosimy również o udział pocztów sztandarowych tych organizacji. Naszym zdaniem te żałobne uroczystości stanowić będą jednocześnie protest przeciwko licznemu udziałowi sił postbanderowskich w dokonaniu krwawego przewrotu na Ukrainie oraz ich licznemu udziałowi w rządzie Arsena Jaceniuka. Będzie to również sprzeciw wobec obłędnej polityki głównych partii w Polsce, reprezentowanych przez Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego, wspierających ugrupowania postbanderowskie na Ukrainie, siejących nienawiść do Rosji i Rosjan, i grożących Polakom rzekomym zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej.

Uroczystości te nie mogą być zawłaszczone przez żadne ugrupowanie polityczne ani upartyjnione, bowiem jest to wspólna pamięć wszystkich Polaków, kwestia naszej godności, honoru i pamięci o ofiarach bestialstwa ukraińskich sił faszystowsko-nazistowskich.

                                                                          Jan Niewiński

                                             Przewodniczący Kresowego Ruchu Patriotycznego

Tak jak w roku ubiegłym, środowiska kresowe będą obchodzić 70. rocznicę zbrodni ludobójstwa dokonanej przez formacje OUN-UPA na ludności polskiej, tym razem w Małopolsce Wschodniej. Symbolem tych zbrodni dokonanych w roku 1944 jest mord w Hucie Pieniackiej.

Komitet Obchodów zaplanował główne uroczystości centralne w dniu 11 lipca 2014 roku w Warszawie, w których między innymi  przewidziano: Marsz Pamięci na trasie Nowy Świat-Krakowskie Przedmieście-Plac Zamkowy, zgromadzenie przed tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni OUN-UPA, wystąpienia, apel poległych, koncert.

Uwaga: W gmachu Biblioteki Rolniczej w Warszawie czynna będzie wystawa poświęcona ludobójstwu OUN-UPA w Małopolsce Wschodniej. O szczegółach poinformujemy w czasie późniejszym.

Skład Komitetu: Żelazowska Bożena, Bąkała Krzysztof, Biniszewska Aleksandra, Daraż Zdzisław, Engelgard Jan, Grabowski Dariusz, Grabski Grzegorz, Grochowski Zygmunt, Gmitruk Janusz, Hermaszewski Mirosław,  Holdenmajer Andrzej, Jabłoński Eugeniusz, Janicki Alfred, Jankiewicz Leszek,  Kaczkowska Beata, Kalinowski Henryk, Klorecka Katarzyna, Kotowicz Irena,  Kwiczak Zbigniew, Lipiński Zbigniew, Listowski Witold, Marczyk Janusz,  Mossakowski Rafał, Niewiński Jan, Rurarz-Lipiński Andrzej, Samborski Tadeusz, Skowroński Krzysztof, Stanisławski Teofil, Struś Mieczysław,  Strzelecki Henryk, Sztek Włodzimierz, Ślązak Ryszard, Świderek Jarosław,  Szlęzak Andrzej, Szydłowski Wojciech, Toczek Marek, Wawrzycki Andrzej, Wilczur Jacek, Woś Adam, Wójcik Stanisław, Zalewski Józef.

   APEL O DOFINANSOWANIE POWSTANIA POMNIKA

Około 200 tysięcy polskich ofiar najokrutniejszego w naszych dziejach ludobójstwa dokonanego na Kresach Wschodnich II RP przez ukraińskich szowinistów z OUN-UPA już od 70 lat czeka na godny pochówek. Ich szczątki poniewierają się w nieoznaczonych i w większości nieznanych grobach. Sprawcy tej zbrodni nie tylko nie zostali ukarani i potępieni, lecz postawiono wiele pomników, obelisków i tablic sławiących ich rzekome „bohaterstwo”, polegające w istocie na wyrzynaniu bezbronnych dzieci, kobiet i starców.

Prawda o tej tragedii jest wciąż zacierana i fałszowana. Naszym narodowym obowiązkiem jest godne uczczenie i upamiętnienie ofiar ludobójstwa poprzez wzniesienie w Warszawie pomnika. Monument zaprojektował wybitny rzeźbiarz, prof. Marian Konieczny. Model jest gotowy do odlania w brązie. Niestety, w tej ogromnie ważnej sprawie nie możemy liczyć na pomoc władz państwowych. Dlatego nadzieję pokładamy w ludziach dobrej woli, miłujących Ojczyznę, szanujących prawdę historyczną oraz ceniących honor i godność narodu. Pan Jan Niewiński zlecił wykonanie pomnika hucie w Gliwicach, uzgadniając cenę wykonania na 250 000 złotych. Na dzień dzisiejszy wpłacono na rzecz huty 150 000 zł. Niestety, nie jesteśmy w stanie w swoim wąskim gronie zebrać dalszych 100 000 zł na należność dla huty.

Konto bankowe Komitetu Budowy Pomnika: Bank Spółdzielczy, Oddział Raszyn, al. Krakowska 72, 05-090 Raszyn.

Numer rachunku: 92 8004 0002 2001 0014 6926 0001 POLUPLPRDodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: