RZESZÓW WZBGACI SIĘ NA FOTOWOLTAICE 1

Rzeszowska firma na wystawie w Monachium

RZESZÓW WZBGACI SIĘ NA FOTOWOLTAICE 1
Firma ML system jest niewątpliwym dowodem ze  Rzeszów jest stolicą innowacji.
Jak wynika  z informacji -pana Dawida  Cyconia  współwłaściciela firmy- jaka udzielił miedzy innym  Radzie Miasta Rzeszowska firma mieszcząca sie  przy ul. Warszawskiej ma własne centrum badawczo-wdrożeniowe, współpracuje z jednostkami badawczymi polskimi i zachodnimi. Ma 50 zatrudnionych osób, z czego 43 to inżynierowie, a także naukowcy. Udało się  także skupić wokół firmy mnóstwo ludzi, którzy współpracują z nami dla idei stworzenia fotowoltaiki, takiej, która rzeczywiście byłaby przyjazna, tania i łatwa w stosowaniu. W laboratoriach i halach produkcyjnych ML System uderza młody wiek pracowników, górna granica to 30 lat. 90 proc. działalności firmy to systemy fotowoltaiczne, 5 proc. to badania, 10proc. zostało tego, z czego budowali pozycję firmy. Wśród klientów ML System są Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Techniczna Katowice czy Fundacja Uniwersytetu Poznańskiego. Na realizację czeka projekt toalety miejskiej, która produkuje więcej energii niż sama zużywa. - Podjęto specjalizację w projektowaniu i wykonywaniu systemów fotowoltaicznych, ale w aspekcie zintegrowanym z budynkami. Chodzi o zamienianie tradycyjnych materiałów, typu szkło, kamień, aluminium, na panele fotowoltaiczne, które pełnią te same funkcje, ale dodatkowo dają korzyści ekonomiczne. Topimy śnieg, dogrzewamy pomieszczenia dzięki zastosowaniu na szybach zespolonych specjalnych warstw grzewczych.
Czy te rozwiązania są opłacalne? Produkowane przez rzeszowską firmę panele fotowoltaiczne łączą różne funkcje, np. topią śnieg na dachu. - Jeden z  klientów firmy co roku ogłaszał przetarg na odśnieżanie, a wiosną - na naprawy dachu, który robotnicy zniszczyli łopatami. Jeszcze niedawno szyby, które mogą zastąpić grzejniki, były tylko w sferze marzeń. Dziś są rzeczywistością i produkuje je ML System.- Zewnętrzna strona jest panelem fotowoltaicznym, wewnętrzna grzejnikiem.
Barierą w szerokim stosowaniu rozwiązań fotowoltaicznych są koszty. - Fotowoltaika jest dziś zbyt droga, by bez wsparcia w nią inwestować .Ale od energii odnawialnej nie ma odwrotu. - Dyrektywa unijna z 2009 roku nakłada na państwa członkowskie wprowadzenie przepisów wewnętrznych, które ustanawiałyby obowiązek budowania budynków energetycznie obojętnych lub dodatnich. Jedną z barier jest wysoki koszt produkcji krzemu, wykorzystywanego do ogniw fotowoltaicznych. Ale pojawiają się już technologie, w których krzem zastępowany jest np. barwnikami albo perowskitem.
W laboratoriach ML System bada się możliwości zastosowania perowskitów. Ale perowskity to niej Jedyny kierunek, w którym spogląda ML System. – wspólnie z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi ML System pracuje nad wykorzystaniem kropek kwantowych jako absorberów w fotowoltaice.
Duże nadzieje ML System wiąże także z ogniwami barwnikowymi. Pomysł zastosowania barwników w ogniwach był taki: tym, czym jest chlorofil w roślinach, tym w ogniwach jest barwnik syntetyczny, który zamienia energię słoneczną w energię elektryczną. W ciągu najbliższego roku zostanie uruchomiona  pierwsza na świecie linia produkcyjną do ogniw barwnikowych Inwestycja jest warta 40 mln zł, na jej realizację udało się firmie zdobyć dofinansowanie unijne. - Otrzymano już działkę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park w Jasionce, gdzie prowadzone są prace budowlane.Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: