SALA Centrum Wystawienniczo - Konferencyjnego nie dla Rzeszowa

SALA  Centrum Wystawienniczo - Konferencyjnego  nie dla Rzeszowa
Kończy sie budowa CWK ma kosztować prawie 135 mln złotych. Ponad 64 m iliony złotych z tej kwoty pochodzić będzie z dotacji unijnych, a 70 mln złotych z budżetu województwa. - Centrum podzielone będzie na dwie części: kongresową i część wystawienniczą – informuje Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego marszałka. - Łączna powierzchnia budynku wyniesie 27 552 m kw. W części kongresowej (bryła odwróconego stożka) znajdą się dwie sale konferencyjne, restauracja z zapleczem kuchennym, sala bankietowa i kongresowa, szatnia. W części wystawienniczej (bryła elipsoidy) znajdzie się hala wystawowa o powierzchni ponad 7500 m kw., pomieszczenia biurowe, podziemny parking i pomieszczenia techniczne. Termin zakończenia budowy i rozliczenia projektu przypada na koniec 2015 roku.
Zarząd      Województwa podjął decyzję, że centrum wystawienniczo- kongresowe zostanie ulokowane przy lotnisku w Jasionce, a nie na działce będącej władnością Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Witosa w Rzeszowie, blisko centrum. Wpływ na decyzję  mieli Panowie Ortyl Szlachta , i pan Miklicz  który w   wyborach samorządowych 2002,  startując   z listy Platformy Gospodarczej, uzyskał mandat radnego Rady Miasta Sanoka i pełnił go w kadencji IV 2002-2006 należąc do klubu radnych „Porozumienie" Oto jak pan Milicz uzasadniał  prasie Tą lokalizacyjną  decyzje . Braliśmy za podstawę dwa  czynniki -  względy  logistyczne , - przecież wszyscy narzekają -dodał , że dojazd do firm ulokowanych przy lotnisku jest utrudniony ¬odbywa  zatłoczoną krajówką. I perspektywy rozwojowe.. Zarząd Województwa planuje uruchomić połączenia kolejowe Rzeszowa z terenami przy : lotnisku. Słusznie  lepiej budować tory kolejowe niż wyremontować krajówkę !! Lotnisko to ważny punkt dla tej koncepcji. Lokalizujący  inwestycję widocznie  zakładają że na konferencje i wystawy   uczestnicy będą  dojeżdżać samolotami. Dodatkowo przekonywabo   że zjazd z autostrady do  Jasionki jest lepszy jak do Rzeszowa.-Widocznie niepotrzebnie walczono o 4 zjazdy z autostrady do /Rzeszowa . Pan Milicz przekonywał  również że  w Jasionce  będą lepsze perspektywy rozwojowe ? Działka przy Witosa nie jest przecież mała ma prawie półtora hektara jednak pod ścisłą zabudowę jest hektar przy lotnisku -przekonywał -mamy możliwości praktycznie nieograniczone. Czy rzeczywiście? Przecież nieustannie słyszymy, że przedsiębiorcy biją się o te tereny, że działki są już jeśli nie kupione, to zarezerwowane. Ale tu pan Miklicz postawił kropkę  nad i.....stwierdzając - bo, o tym może za mało się mówi, centrum wystawienniczo-kongresowe nie jest adresowane głównie czy wyłącznie do mieszkańców miasta, ale przede wszystkich do przyjezdnych.
Uzasadniając jednak potrzebę wybudowania centrum za unijne pieniądze z programu Rozwój Polski Wschodniej Zarząd Województwa uzasadniał , że to Rzeszów , potrzebuje takiego obiektu. Że wzmocniłby on funkcje metropolitalne stolicy województwa. Bardzo piękna  argumentacja  ale tak sie nie stało.
W przeszłosci władze wojewódzkie  w Rzeszowie między innymi zlokalizowały Urząd Wojewódzki, Filharmonię, Dom kultury WSK obecnie Instytut Kultury ,Dom Kultury Kolejarza
Takimi przykładami Zarząd Województwa nie może się poszczycić
Co samorząd województwa zamierza zrobić z działką przy Witosa? W poprzedniej  kadencji kilkakrotnie wystawiana była do sprzedaży i mimo obniżania ceny, nikt nie był I nią zainteresowany. Może jednak lepiej było na niej wybudować centrum, a atrakcyjne I dla przemysłu tereny przy lotnisku sprzedać przedsiębiorcom? Ta działka przy Witosa informuje Zarząd Województwa -jest w tym roku umieszczona w planie do sprzedaży. Zarząd zakłada , że wpływy z jej sprzedaży zasilą budżet województwa. i pieniądze popłyną  .....do swoich?
I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: