TWÓRCY KULTURY
Wielokrotnie powracam pamięcią do roku 2008, kiedy to dane mi było poznać dzięki Stachowi Ożogowi,- Józefa Kawałka. Wówczas wiedziałam jedynie, że Józef Kawałek jest Prezesem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury, które zrzesza w swych szeregach ludzi pióra i nie tylko, i które przygarnęło, że tak powiem, moją osobę na samym początku mojej działalności kulturalnej.
Gdyby powiedzieć słów kilka o Józefie Kawałku, to należy wspomnieć, iż jest on redaktorem pię-cioczęściowego dzieła Przestrzenie wyobraźni. Almanachu Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie i środowisk twórczych Podkarpacia, na które składa się wyselekcjonowany materiał 85 autorów, ujęty w pięciu częściach: Część I. Poezja, część II. Proza, część III. Muzyka, część IV. Plastyka, część V. Publicystyka, a nad którym ze względu na ogrom materiału Kawałek pracuje od 7 lat. jako członek tegoż stowarzyszenia mam nadzieję, że uda nam się pozyskać środki na jego wydanie.
Osobiście Józefa Kawałka postrzegam jako energicznego i otwartego na wszelkie formy działacza kultury, bez reszty poświęcającego się pracy kulturalnej, a nade wszystko podającego dłoń wszystkim tym, którzy próbują swoich sił z piórem, pędzlem, czy śpiewem, by wspólnie pielęgnować patriotyzm i tradycje. Jak się dowiaduję w rozmowie z nim, prowadził koła zainteresowań dla trudnej młodzieży. Dla młodych niedoświadczonych rodziców organizował uniwersytety dla rodziców. Współpracował ze świetlicami, muzeami i domami kultury. Obejmował opieką pracujących uczniów szkół zaocznych. Organizował terenowe koła samokształceniowe i kierował pracą tych kół, zaś swoimi doświadczeniami dzielił się na ogólnopolskich konferencjach.
Należy wspomnieć, że jego największą pasją jest śpiew. Już w latach sześćdziesiątych przy współpracy ze Stefanią Ćwiek zorganizował pierwszy w Rzeszowie chór nauczycielski, którym dyrygowali: Zdzisław Putyło, Jan Wołowiec, Andrzej Jakubowski, Otylia Piechowska. Chór ten dawał koncerty nie tylko w Rzeszowie, ale i w wielu miastach Podkarpacia.
J.Kawałek zreorganizował w 2007r. Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury. Skupił w tym Stowarzyszeniu młodzież, emerytów, rencistów i osoby niepełnosprawne powołując różnego rodzaju sekcje i działając przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury, osiedlowymi domami kultury, domami pomocy społecznej, z Centrum Polonus Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, z gminnymi ośrodkami kultury, Oddziałem Związku Literatów Polskich, a także z redakcjami czasopism Nadwisłocze, Nasz Dom Rzeszów, Echo Rzeszowa, Krajo-
brazy.
Obecnie Józef Kawałek mimo sędziwego wieku jest inicjatorem wielu poczynań kultur a l n y c h , które są realizowane przy pomocy kierowników sekcji: Stefanię Budę, Alicję Borowiec, Gretę Jagiełłę, Zygmunta Kiełbowicza, Emilię Wołoszyn, Zofię Krawiec oraz Stanisława Dworaka jako przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 35 - lecia RSTK. Jak podkreśla sam Kawałek wspomagają go swoimi pomysłami również Stanisława Bylica, Jadwiga Górska
- Kowalska, Maria Rudnicka, a nade wszystko V-ce Prezes RSTK Stefan Michał Żarów.
Nieocenioną rolę w Stowarzyszeniu odgrywa Jadwiga Kupiszewska przez wielu postrzegana jako autorka scenariuszy i prowadząca spotkania autorskie. Dla mnie Jadzia, a na taką bliskość mi zezwoliła, to pełna ciepła i dobroci matka, babcia i żona, pielęgnująca tradycje rodzinne i patriotyczne, jako córka oficera, który zginął w Katyniu, a którą poznałam dzięki Bogusławowi Kotuli. W 2009 roku połączyła nas praca nad wspólną książką Jestem rzeką , której jestem współautorem wspólnie z Jadwigą Kupiszewską i Adamem Jańcem.
J.Kupiszewska to rodowita Rze-szowianka, absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, cytolog, obecnie na emeryturze, z zamiłowania malarka, poetka rozpoznawalna nie tylko w środowisku rzeszowskim i znana z wielu zdarzeń artystycznych. Opublikowała kilka książek: Wieniec dożynkowy, Moja Bernardyńska, W prześwicie wieżowców, Karnawałowy Olimp, Makagigi, Komputerowe sny - bajka dla dzieci, Zostawić dzień, Nie rozbieraj tęczy i ostatnio wydana książka z okazji 660 rocznicy lokacji rodzinnego miasta - Co mówią ulice Rzeszowa.
- Jak się dowiedziałam w rozmowie z nią, książka ta zamyka cykl wędrówki poezją i prozą ulicami Rzeszowa, brzegami Wisłoka, nowymi dzielnicami rozbudowującego się miasta, co niewątpliwie stanowi swoisty wkład w promocję naszego miasta.
Jeśli powrócić do biografii, to w latach osiemdziesiątych była wiceprzewodniczącą Krajowego Klubu Kultury Wsi SCENA LUDOWA w Krakowie. Brała udział w ogólnopolskich konfrontacjach artystycznych, plenerach, warsztatach, które stanowiły inspirację nie tylko do poczynań malarskich, lecz również działalności animatorskiej. I to przełożyło się jak mniemam na jej zaan-
gażowanie w aktywną pracę w RSTK w Rzeszowie. Uczestnicząc i biorąc udział w organizowanych przez Nią spotkaniach postrzegam, że każde jest inne, pełne treści i koloru, zaś współpraca z WiMBP oraz jej Filią nr 9 zaowocowało poszerzaniem kręgu słuchaczy, czytelników, stało się bazą do wielu spotkań, m.inny-mi takich jak: Jesienne nostalgie, Barwy zimy, Sposób na słoneczność - autorskie spotkanie z Eweliną Łopuszańską, z fraszkami Adama Decowskiego, czy mające się odbyć w kwietniu spotkanie z poezją M. A. Łypa - Szukam sposobu piękna. Wszystkie są niepowtarzalne w swej treści i oprawie. Każde jest okazją do zaprezentowania zainteresowań twórczych członków poszczególnych sekcji RSTK, bowiem scenariusze łączą poezję z muzyką, z prezentacją malarstwa, rękodzieła artystycznego. Kolorowe cekiny, korale członków Zespołu NOSOWIANY, z którym RSTK współpracuje, a z którymi przyjeżdża na spotkania Stefania Buda, przewodnicząca sekcji folklorystycznej RSTK, dodają blasku i energii. Uświetniają jej imprezy również członkowie Grupy Wokalnej pod kierunkiem Zygmunta Kiełbo-wicza i przy współpracy z Edwardem Sądejem. PRZYWOŁAJ PAMIĘĆ to cykl prezentacji patriotycznych tekstów, piosenek i recytacji własnych wierszy członków Grupy Poetyckiej RSTK. Wieczór wspomnień o Rzeszowie „I tak się rodzi z naszej i naszych dziadów pamięci historia" , zorganizowany w Klubie Wojskowym 21 BSP, wpisał się w urodziny naszego miasta programem opracowanym przez J. Kupiszewską według książek Jerzego. S. Nawrockiego, Ryszarda Lechforowicza.
Programy artystyczne związane z kolejnymi rocznicami tragicznego Katynia, opracowywane przez Jadwigę, stwarzają niezapomniane wydarzenia artystyczne nie tylko dla środowiska wojskowego, bowiem zwykle odbywają się przy współpracy ze szkołami, III Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Rzeszowie, czy Zespołem Szkół Technicznych w Rzeszowie, gdzie odbył się wzruszająco przygotowany przez pedagogów i młodzież APEL KATYŃSKI w 75 rocznicę zbrodni. Grupa poetycka Stacha Ożoga i muzyczna Ewy Jaworskiej Pawełek Klubu Wojskowego 21 BSP każdego roku pamięta o oficerach, którzy pozostali w dołach Katynia, Mied-noje i Charkowa. I tutaj w program wplatane są wiersze własne o Katyniu oraz piosenki członków RSTK.
Przy każdej okazji podkreśla znaczenie działalności RSTK dla rozwijania zainteresowań poezją, muzyką, malarstwem, książką, wiedzą o świecie.
Składam podziękowania metaforycznym uściskiem dłoni, zarówno Jadwidze Kupiszewskiej jak i Józefowi Kawałkowi za to, iż zezwolili mi na obecność na półeczkach swej wyobraźni.
Dorota Kwoka
Dodaj komentarz