Druk ogniw fotowoltaicznych – pierwsza taka fabryka na świecie

Druk ogniw fotowoltaicznych –
pierwsza taka fabryka na świecie
Firma ML System otworzyła w Zaczerniu k. Rzeszowa pierwszą na świecie fabrykę, w której będą produkowane ogniwa fotowoltaiczne w zupełnie nowej technologii. Projekt był współfinansowany z funduszy unijnych kwotą 20 mln zł przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu. Produkcję uruchomiono w budynku, który ma 6 tys. m kw., z czego 4 tys. m kw. zajmuje hala produkcyjna, a na 500 m kw. jest laboratorium badawcze. Powstały tu trzy linie produkcyjne: do precyzyjnej obróbki szkła, zespalania szkła i do drukowania ogniw fotowoltaicznych. – Już sam fakt drukowania ogniw jest innowacją, ale innowacyjny jest też zastosowany przez nas sposób napełniania paneli elektrolitem i barwnikiem, skróciliśmy także czas i energochłonność produkcji i zredukowaliśmy odpady. Opatentowano unikatowy skład chemiczny elektrolitu z barwnikiem, który umieszczany jest w środku ogniwa. Na tym lista innowacji się nie kończy.  – Po raz pierwszy wyprodukowane i zastosowane zostały dwa urządzenia: to napełniarka elektrolitu i barwnika oraz wielkoformatowa drukarka. Te urządzenia stanowiły barierę technologiczną, która sprawiała, że świat nie poszedł jeszcze w drukowanie. Dzisiaj cały świat w wielu dziedzinach idzie w technologię drukowania, bo jest tańsza od dotąd stosowanych dzięki mniejszemu zużyciu materiałów i energii podczas produkcji. Cały świat technologiczny czeka w przyszłości drukowanie: począwszy od motoryzacji, poprzez przemysł wojskowy, a skończywszy na zaawansowanej medycynie. ML System jest liderem, jest nadzieja, że pierwsi pokonamy kolejne bariery, by nasze produkty były nie tylko nowoczesne technologicznie, ale miały także walory użytkowe i techniczne, które przewyższają produkty dotąd wytwarzane – informuje Dawid Cycoń.
ML System projektuje i wykonuje kompletne rozwiązania fotowoltaiczne. Nie są to jednak zwykłe panele, które umieszcza się na dachu czy w farmie fotowoltaicznej, ale takie, które mogą zastępować materiały budowlane: szkło, aluminium czy kamień elewacyjny.
– Od 2018/2019 r. wszystkie nowo budowane budynki zgodnie z dyrektywą unijną muszą być energetycznie dodatnie: mają oddawać więcej energii, niż same potrzebują – wyjaśnia Dawid Cycoń. – Idąc za tą ideą, postanowiliśmy stworzyć substytuty materiałów budowlanych. I tak ML System produkuje np. żaluzje fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne, które potrafią topić śnieg (oprócz tego spełniają swoją podstawową funkcję, czyli dają energię do zasilania budynku),
Wśród instytucji, które już kupiły rozwiązania ML System, są m.in. Uniwersytet Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie, Filharmonia Podkarpacka czy rzeszowskie Archiwum Państwowe.
Zdzisław Daraż
 Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: