Mieszkania w Rzeszowie

Mieszkania w Rzeszowie
 
W Rzeszowie jest 3061 wolnych mieszkań do sprzedania. Rzeszów jest jedynym miastem wojewódzkim, w którym cena mieszkania za 1 m kw. wzrosła. Ci, którzy mogą, starają się więc o przydział gminnego. W Rzeszowie nie jest jednak tak łatwo o mieszkanie komunalne. Rada Miasta postawiła warunki do otrzymania mieszkania komunalnego. Osoba starająca się w Urzędzie Miasta o lokal musi być mieszkańcem Rzeszowa, a ponadto:
– otrzymać je może tylko ten, kto ma rzeczywiście ciężkie warunki mieszkaniowe, na jedną osobę przypada mniej niż 5 m kw.,
– dochód starającego się o mieszkanie na osobę jest niższy niż średnia emerytury w Polsce.
Mieszkańcy jednak ustawiają się w kolejce po gminny lokal, bo jest on alternatywą dla mieszkań na wolnym rynku. Obecnie na taki lokal czeka około 700 osób. Średni czas oczekiwania na przydział gminnego wynosi od 8 do 10 lat.
W porównaniu ze styczniem roku 2010 ceny mieszkań w największych miastach Polski spadły średnio o prawie 8 proc. To oznacza, że metr kwadratowy lokalu staniał w nich o kilkaset złotych. Najbardziej spadły ceny we Wrocławiu. Przed pięcioma laty w stolicy Dolnego Śląska jeden metr kwadratowy mieszkania wyceniany był średnio na ponad 7000 zł. Dziś ta cena spadła poniżej 6000 zł, czyli aż o 16,9 proc. Dużo, bo o ponad 10 proc., spadły także ceny w Łodzi, Szczecinie i Olsztynie.
Niestety, jedynym miastem wśród 18 analizowanych, w którym średnia cena ofertowa mieszkań jest dziś wyższa niż przed pięcioma laty, jest Rzeszów. Jak wynika z analizy portalu deweloperskiego w stolicy Podkarpacia za m kw. używanego lokalu sprzedający żądają dziś 4841 zł, tj. o 3,9 proc. więcej niż w styczniu 2000 roku.
Wynajem mieszkania też nie jest najtańszy. Ceny są tu zwykle wyższe niż w innych miastach naszego regionu. Za mieszkanie z trzema pokojami trzeba zapłacić średnio od 1200 do 1800 zł miesięcznie. Tymczasem w mniejszych miastach, jak Leżajsk czy Łańcut, to koszt poniżej 1 tys. zł.
Jak cynicznie brzmią słowa kapitalistycznych przywódców Polski kłamliwie obiecujących wybudowanie milionów mieszkań, ale dostępnych tylko dla bogatych. Po tych faktach nikt w Polsce na te propagandowe kłamstwa już się nie nabierze.
Jak podaje Urząd Statystyczny, najwięcej mieszkań oddano do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem – 1312, poza tym przekazano 703 mieszkania w budownictwie indywidualnym, 351 mieszkań spółdzielczych i 26 komunalnych. W ciągu 2015 roku w Rzeszowie wydano 2396 pozwoleń na realizację mieszkań lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Najliczniejszą grupę stanowili inwestorzy indywidualni – 1250.
W sumie w ubiegłym roku rozpoczęto budowę 2435 mieszkań (1543 przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, 649 indywidualnych, 243 spółdzielcze). W 2015 r. w porównaniu z 2014 r. w Rzeszowie oddano do użytkowania o 45,1% więcej mieszkań. Odnotowano natomiast spadek o 7,3% liczby wydanych pozwoleń na realizację mieszkań lub zgłoszeń z projektem budowlanym. Zmniejszyła się również o 6,8% liczba rozpoczętych budów nowych mieszkań.
W tej sytuacji studenci i ludzie biedni pewnie skorzystają z domu z paczki, który można przewozić za pomocą zwykłego samochodu dostawczego. Nie potrzeba ciężkiego sprzętu i specjalistów, by łączyć kolejne elementy. Montaż domku można przeprowadzić bez specjalistycznych narzędzi, wystarczy tylko wkrętarka lub młotek. Tylko dwie osoby w ciągu 1–2 dni mogą zmontować lub rozmontować całość. Do produktu dołączona jest instrukcja montażu zawierająca rysunkową chronologię montażu, a paczki mają dokładnie określoną swoją zawartość. Domek 30 m kw. kosztuje 35 tys. zł – tak informuje producent.
Zdzisław Daraż
 Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: