RZESZÓW WZBOGACIŁ SIĘ O ARCHIWUM

RZESZÓW WZBOGACIŁ SIĘ O ARCHIWUM
Archiwum Państwowe w Rzeszowie zostało powołane 10 listopada 1950 r. zarządzeniem ówczesnego ministra oświaty. Na początku archiwum nie posiadało lokalu i zostało umieszczone na strychu ratusza w dwóch pomieszczeniach o powierzchni 40 mkw. Na biuro natomiast został przydzielony lokal przy ul. Langiewicza 7 o powierzchni 12 mkw., lecz bez żadnego zabezpieczenia sanitarnego.
         Synagogę, w której w tej chwili mieści się rzeszowskie archiwum, przejęto w 1961 r. Została wyposażona w głównej części w konstrukcję metalową regałów, rozbudowaną w latach 1971–1976. Powierzchnia magazynowa zwiększyła się w sumie do 736 mkw., co umożliwiło przyjęcie około 4 tys. m akt. Wtedy też wzrosła ranga archiwum.
        W tym roku kończy się budowa nowego archiwum. Nowoczesny budynek liczy prawie 5000 mkw. powierzchni użytkowej, ma trzy kondygnacje, parking, nowoczesne wyposażenie. Obiekt ma kosztować około 30 ml zł, z czego około 21 mln to koszty budowy, reszta to pieniądze na wyposażenie. Planowany termin oddania do użytku to koniec 2016, ewentualnie początek 2017 roku. Nowy budynek powstanie na działce przy ul. Warneńczyka, w dzielnicy Wilkowyja. Będzie się składał z dwóch części: biurowej i magazynowej.  Magazyn będzie mógł pomieścić ponad 30 kilometrów materiałów archiwalnych, będzie w nim także pracownia konserwatorska. Nowy budynek Archiwum Państwowego zaprojektowała krakowska firma Czegeko.
 Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: