Zebranie ogólne członków

Zebranie ogólne członków
Rok 2015 w Towarzystwie Przyjaciół Rzeszowa zakończono zebraniem ogólnym członków. Najważniejszym punktem spotkania było zapoznanie się z budżetem miasta Rzeszowa na rok 2016. Szczególnie chodziło o nowe inwestycje, na które miasto chce wydać ponad 300 milionów złotych.  Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta, powiedział, że dla miasta priorytetowymi inwestycjami będą zamierzenia drogowe. Na pierwszym miejscu wymienił obwodnicę południową, która pochłonie najwięcej środków. Chodzi o drogę łączącą węzeł trasy ekspresowej S19 w Kielanówce z ulicą Podkarpacką. Będzie kontynuowana dalsza przebudowa ulicy Sikorskiego, rozbudowa ulic Bieszczadzkiej, Bednarskiej, Jana Pawła. W planie budżetowym uwzględnione zostały też: budowa nowego targowiska nad Wisłokiem, adaptacja budynku przy ulicy Reformackiej dla potrzeb Rzeszowskiego Centrum Sztuki Współczesnej, rewitalizacja Parku Miejskiego.
Janina Filipek, skarbnik miasta potwierdziła, że pieniądze na zaplanowane w budżecie zadania będą zabezpieczone. Kondycja finansowa jest dobra. Zdaniem niezależnych instytucji badających finanse miasta, jego poziom jest bezpieczny.
Józef Kanik zaprezentował aktualny dorobek wydawniczy towarzystwa oraz propozycje na rok 2016. Będzie kontynuowane wydawanie „Echa Rzeszowa”, które cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. To samo dotyczy kalendarzy Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa. Wydany kalendarz na rok 2016 zawiera zdjęcia najciekawszych atrakcji turystycznych naszego miasta. Zamierzamy też opracować kolejne wydanie „Sylwetek Rzeszowian”. W ubiegłym roku wydaliśmy czwartą część autorstwa Józefa Kanika, Romana Małka i Stanisława Rusznicy. Spotkanie  promocyjne tej książki odbyło się w klubie „Zodiak”. Uczestniczyli w nim bohaterowie tego opracowania. Zaliczone ono zostało do najbardziej udanych dotychczasowych spotkań. W kanadyjskim Toronto w czasopiśmie „Goniec” ukazywać się będzie w odcinkach książka Zdzisława Daraża pt. „Zawierucha nad Sanem tom 2”. Za książkę tę autor otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Ruch Stowarzyszeń Regionalnych RP.
Kapituła odznaki „Przyjaciel Rzeszowa” wyróżniła grupę osób związanych z naszym miastem i sporo wnoszących w jego życie i rozwój.  Laudacji ich sylwetek dokonał przewodniczący kapituły Krzysztof Kadłuczko.  Odznaki otrzymali: Zbigniew Domino, Janina Filipek, Jerzy Maślanka, Ryszard Zatorski, Jerzy Dynia i Bogusław Kotula. Wręczone one zostały przez przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa Zdzisława Daraża oraz wiceprezydenta miasta Rzeszowa  Marka Ustrobińskiego.
Na zebraniu wręczono kilkanaście legitymacji dla nowych członków Towarzystwa. Otrzymali je głównie studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich promotorem była prof. Krystyna Leśniak- Moczuk.
W dyskusji wzięło udział wiele osób, m. in. Krystyna Leśniak-Moczuk, która złożyła informację o przygotowywanym II Balu Przyjaciół Rzeszowa, zaplanowanym na 6 lutego 2016. Zorganizowany będzie przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa i Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich. Odbędzie się on w Hotelu Rzeszów.  Henryk Mnich zachęcał do udziału w wędrówkach rowerowych trasą Green Velo, która przebiega przez nasze miasto i województwo. Za najatrakcyjniejszy odcinek trasy uznał Dynów- Rzeszów. Wędrówki mają rozpocząć się na wiosnę. Uważa on je za dobrą formę rekreacji, którą warto byłoby rozwijać wśród naszych członków i sympatyków.
Stanisław Rusznica
 
 Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: