My z Rzeszowa

My z Rzeszowa
Opowiadano mi taką historyjkę. Do Paryża ostatnio przyjechała wycieczka z Polski Kierownik hotelu oświadcza że nie ma dla niej miejsca -i nagle z gromady pada okrzyk " ale my jesteśmy z Rzeszowa"
Piękne- oni uważają ze mieszkańcy  Rzeszowa są tak znani, że nawet w Paryżu należy im się szczególny szacunek!
Żarty. Jednak nie tylko okazuje się, że wyraźnie wzrasta pewność siebie i duma mieszkańców naszego miasta z jego opinii nie tylko w Polsce.
Jeśli okazuje się że pod względem liczby studentów na jednego mieszkańca  Rzeszów  zajmuje  drugie miejsce  w Europie- to robi wrażenie.
Dynamiczny rozwój miasta potwierdzają wysokie lokaty Rzeszowa w rankingach i konkursach ogólnopolskich.
Rzeszów jest jednym z miast w Polsce, gdzie żyje się najlepiej, zgodnie z pierwszym w kraju badaniem lokalnego poziomu rozwoju, zleconym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego  . raporcie Rzeszów uplasował się tuż za Warszawą, Krakowem i Poznaniem.Kapituła specjalistów z Centrum im. Adama Smitha przyznała Rzeszowowi nagrodę INNOWATOR 2012 w kategorii „Najlepiej Zarządzane Miasto mieszkańców poprzez uruchomienie kompleksowych punktów obsługi mieszkańca”. Miasto Rzeszów zostało wyróżnione prestiżową nagrodą „Zjednoczona Europa”, otrzymaną „za dynamiczny rozwój miasta i jego bardzo dobre zarządzanie”. Nagroda jest przyznawana przez Europejskie Zgromadzenie Biznesu oraz Klub Rektorów Europy z siedzibą w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Podobną nagrodę jak Rzeszów otrzymało jeszcze 6 innych miast.
Europejskie Stowarzyszenie Badań Jakościowych przyznało dla Miasta Rzeszowa Europejską Nagrodę za Najlepsze Praktyki 2013. Nagrody przyznawane są corocznie instytucjom w uznaniu za ich wyjątkowe osiągnięcia, dynamiczny rozwój i innowacyjne strategie zarządzania. Wśród całego grona nagrodzonych renomowanych firm, instytucji i organizacji z Europy, Azji, Afryki, Ameryki i Australii Rzeszów był jedynym miastem z Polski i jednym z zaledwie kilku miast Europy.
W styczniu 2014 r. Miasto Rzeszów zdobyło tytuł NAJLEPIEJ ZARZĄDZANEJ JEDNOSTKI SAMORZĄDOWEJ 2013.
W najnowszym numerze tygodnika „Polityki” publicyści gazety w ramach cyklu artykułów „Portrety polskich miasta” kilkanaście stron poświecili Rzeszowowi
Piotr  Sarzyński, Jagienka Wilczak i Marcin Kołodziejczyk pod lupę wzięli współczesny Rzeszów, jego historyczną  i przemysłową przeszłość, narodziny Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i prezydenta miasta, który nocami sprawdza ulice.
Chcemy, czy nie, Pomnik Czynu Rewolucyjnego ciągle jest najbardziej rozpoznawanym rzeszowskim motywem w Polsce. No jest jeszcze okrągła kładka na Alei Piłsudskiego, ale trudno ją traktować do końca poważnie.  Co więc pozostaje? Zdaniem Piotra Sarzyńskiego centra handlowe jako takie. Te bowiem w całej Polsce powstają jak grzyby po deszczu, ale w Rzeszowie jak grzyby po ulewie. W największych miastach Polski wypada średnio 0,8 – 1 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej na jednego mieszkańca, a w Rzeszowie ten wskaźnik wynosi aż 1,44, choć jeszcze niedawno było 1,6 i jest najwyższy w kraju.
 
Warszawscy publicyści sporo też miejsca poświęcają urbanistycznemu chaosowi. Ich zdaniem dziś w Rzeszowie to inwestorzy i deweloperzy  wydają się faktycznymi architektami miasta. Zaledwie kilka procent powierzchni Śródmieścia objętych jest miejscowymi planami zagospodarowania, co w praktyce oznacza, że urzędnicy mogą się zgadzać na każdą fanaberię klienta z dużymi pieniędzmi.
 
Jednocześnie władze miasta bardzo dbają, by w Rzeszowie znalazły się wszystkie te symboliczne inwestycje, nobilitujące je jako nowoczesne i europejskie. Jest więc zadbany, zrewitalizowany i gwarny Rynek z wieloma knajpkami oraz stałą sceną. Są nadrzeczne bulwary, system rowerów miejskich, a od niedawna multimedialna fontanna.
Ale Rzeszów to też  miasto wznoszące się, a właściwie opierające się na lotniczych skrzydłach. 11 lat temu powstała tu „Dolina Lotnicza”, która dziś zatrudnia ponad 20 tys. ludzi na Podkarpaciu, a firmy do niej należące mają roczną sprzedaż na poziomie 2 mld. dolarów. W ostatnich latach w Rzeszowie i podrzeszowskiej Jasionce otwierane są kolejne fabryki amerykańskie, kanadyjskie i francuskie. WSK zatrudnia 4 tys. osób, 500 znalazło pracę w UTC, kolejnych 700 w Goodrichu. Przemysł lotniczy stał się zaczynem lokalnej klasy średniej. Inżynierowie nie uciekają na zmywak do Londynu, ale w Rzeszowie kupują w galeriach handlowych i napędzają klientów w restauracjach.  Rzeszów  to też miasto z jednym z najbardziej rozpoznawalnych prezydentów w Polsce. Tadeusz Ferenc, 74 lata, przekonania lewicowe i od 12 lat rządzący miastem o przekonaniach prawicowych.
ZDZISŁAW DARAŻ
 
 



Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: