Osiedle Wilkowyja

POŁOŻENIE I OPIS

Osiedle położone jest na wschodnim krańcu miasta. Jego obszar rozciąga się po obu stronach ulicy Lwowskiej (drogi nr 40 do Przemyśla), sięgając na południu po dolinę potoku Młynówka. Osiedle w 2008 roku zamieszkiwało 4198 osób.

Do 1977 roku Wilkowyja była oddzielną wsią. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z XV wieku. Od XVIII stulecia, do 1935 roku była przysiółkiem Malawy i razem z nią stanowiła jedną gminę wiejską. Osiedle posiada charakter podmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej, dominuje tu zabudowa indywidualna, złożona przeważnie z nowych, ładnych domów i willi. Na skraju osiedla, po południowej stronie ulicy Lwowskiej, znajduje się cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej założony w 1952 roku w miejscu, gdzie wcześniej były mogiły wojenne. W latach 2002 – 2008 przebudowano ulice Witolda i Królowej Marysieńki, odrestaurowano Osiedlowy Dom Kultury.

OSIEDLOWE ULICE

Osiedle obejmuje następujące place i ulice, lub ich fragmenty: Jagiellonki, Bałtycką, Bolesława Śmiałego, Cienistą, Filipa Marcina, Henryka Pobożnego, Kaszubską, Kazimierza Odnowiciela, Królewską, Królowej Bony, Królowej Marysieńki, Książęcą, Kujawską, Leszka Czarnego, Lwowską (nr od 75 do końca i od 76 do końca), Jana Olbrachta, Mazowiecką, Morgową (nr od 38 -do końca i od 83 do końca), Podlaską, Pomorską, Saską, Witolda (nr nieparzyste od I do 11), Władysława Warneńczyka, Władysława IV iZygmunta I Starego.

KOŚCIOŁY, KLASZTORY I PARAFIE

Kościół oo. Pijarów pw. św. Józefa Kalasancjusza przy ulicy Lwowskiej, parafia erygowana w 1975 roku, Dom Zakonny Sióstr Karmelitek Bosych przy ulicy Morgowej. Cerkiew prawosławna Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przy ulicy Cienistej.

RADA OSIEDLA

Przewodniczący Waldemar Ostrowski; zastępcy przewodniczącego Wojciech Pelc i Bogdan Ryś; sekretarz Danuta Lasota; skarbnik Maria Wszołek; członkowie: Wiesław Balcyr, Adam Boratyn, Zbigniew Jabłoński, Małgorzata Kołodziej, Grzegorz Mierzejewski, Maciej Nazimek, Zygmunt Pańczak, Danuta Salomon i Krzysztof Stanek. 

Dodaj komentarz

Plain text

Projekt i realizacja: